Majstrovstvá sveta v šachu kadetov do 8, 10 a 12 rokov sa konali od 3.11.2018 do 16.11.2018 v krásnom pútnickom meste Santiago de Compostela v Španielsku. Zúčastnil sa ich aj Dávid Eliáš z Ražnian, ktorý je žiakom piatej triedy Základnej školy 17. novembra v Sabinove a členom Sabinovského šachového klubu.

Miestenku na toto podujatie získal obsadením striebornej pozície na Majstrovstvách Slovenska. Na turnaji hralo 851 detí, z toho 542 chlapcov a 309 dievčat. Hráči museli absolvovať 11 kôl, čo bolo mimoriadne psychicky a fyzicky náročné. Každá partia trvala priemerne 3 až 5 hodín.

Dávid v kategórii do 10 rokov v konkurencii 205 hráčov vybojoval 5 výhier a 1 remízu a obsadil konečné 102.miesto. Hral s hráčmi z Južnej Kórei, Kanady, Poľska, Španielska, Arménska, Kazachstanu, Francúzska a Rumunska. Bol to pre neho veľký športový zážitok a mal možnosť zmerať si sily s najlepšími šachistami na svete. Pamätným zápasom pre nás a jeho fanúšikov doma bol zápas so skúsenejším majstrom Poľskej republiky v 4.kole, ktorý sme mohli sledovať na online šachovnici. Niektorí fanúšikovia prežívali podobné emócie ako pri hokejových zápasoch Slovenska.

Získaných 5,5 bodov je pre neho veľmi motivujúcich, keďže hrá šach len druhý rok a MS boli ešte len jeho druhým turnajom vôbec! Teraz má za cieľ zúžitkovať nadobudnuté skúsenosti na domácej pôde a reprezentovať Sabinovský šachový klub čo najlepšie. Vďaka patrí jeho trénerovi Mgr. Dušanovi Cukerovi za výbornú prípravu pred aj počas turnaja.